Янукович і Гуменюк продають Донбасенерго

images (1)Оголошений в розшук син екс-президента Олександр Янукович і донецький підприємець Ігор Гуменюк вирішили продати Донбасенерго. Сьогодні це єдина приватна генеруюча компанія, яка не контролюється Рінатом Ахметовим. До війни її актив оцінювався в $ 300-400 млн.

Про те, що власники шукають покупця на свій актив, ЛІГА.net повідомили два незалежних один від одного джерела.

На сьогодні до складу Донбасенерго входять дві теплові електростанції (ТЕС). Проблеми є у обох. Старобешівська ТЕС працює на непідконтрольній території Донецької області і з початку 2015 року недоотримує гроші з України за відпущену електроенергію. Слов’янська ТЕС упродовж 2014-2015 років періодично зупинялася через відсутність палива на складах.

Донбасенерго повністю залежить від поставок вугілля із зони АТО або з Росії. Обидві ТЕС працюють на антрацитових марках вугілля, які видобуваються тільки на непідконтрольній території.

Донбасенерго – остання енергогенеруюча компанія, яка була приватизована за президентства Віктора Януковича. В середині 2013 року Фонд державного майна продав 60,8% акцій Донбасенерго компанії Енергоінвест Холдинг за 718,92 млн грн.

Ця компанія була заснована колишнім депутатом Верховної Ради від Партії регіонів, підприємцем Ігорем Гуменюком. Правда, це тільки один з двох головних власників Донбасенерго. За словами голови Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Павла Жебрівського, 34% -ю часткою в компанії володіє старший син колишнього президента Олександр Янукович.images (2)

Присутність сім’ї колишнього президента в капіталі Донбасенерго побічно підтверджується рядом інших фактів. Наприклад, в середині минулого року, за даними Ділової столиці, поставки обладнання для Донбасенерго з Росії фінансувала донецька Мако Інвест, яка офіційно контролюється Олександром Януковичем. У самій Мако свою причетність до Донбасенерго спростовували.

Крім того, у першій половині 2015 року одним з основних постачальників вугілля для Слов’янської ТЕС Донбасенерго була Групова збагачувальна фабрика Червона Зірка. Основні власники фабрики – структури старшого сина екс-президента.

Нинішні власники вже кілька місяців шукають покупця, розповів ЛІГА.net високопоставлений чиновник з колишнього складу уряду.

Інформацію про запланований продаж Донбасенерго підтвердив ЛІГА.net топ-менеджер великої української енергокомпанії. “Наскільки мені відомо, покупець ще не знайдений”, – зазначив він.

Ігор Гуменюк не став коментувати цю інформацію. “Все, що стосується Донбасенерго, – конфіденційно”, – сказав Гуменюк.

images (3)Ще два роки тому Донбасенерго була найдорожчою компанією. У 2013 році вона виготовила понад 10 млрд кВт-год електроенергії: 5,2% в загальному обсязі всієї української генерації. Її річна виручка перевищила $ 700 млн.

З початком військових дій на сході України показники Донбасенерго різко скотилися вниз. У 2014-му компанія виробила 7 млрд кВт-год електроенергії, виручивши за неї майже $ 300 млн.

З 2015 року ситуація тільки погіршилася. Старобешівська ТЕС Донбасенерго, яка знаходиться на непідконтрольній території Донецької області, і зовсім була виключена з розрахунків ДП Енергоринок. Таким чином, Донбасенерго позбулася половини коштів за вироблену електроенергію.

Всього, за даними компанії, Донбасенерго в 2015 році виробила 6,7 млрд кВт-год електроенергії, з яких в Енергоринок було відпущено близько 3,6 млрд кВт-год. Інша частина поставлялася в зону АТО.

Очікувати, що новим власником Донбасенерго стане реальний інвестор, не доводиться. На сьогодні компанія повністю залежить від поставок антрациту із зони АТО або його імпорту з Росії. Забезпечити вугіллям ТЕС компанії в таких умовах може тільки покупець, добре знайомий з реаліями вугільного бізнесу під час війни.

3364 Total Views 6 Views Today

Коментувати

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *