Китайці відредагували ДНК ембріона людини вдруге

images (3)Чи етично це чи ні, але китайці продовжують отримувати нові знання в цій сфері.

Вчені з Китаю повідомили про модифікування геному ембріона людини. Це вже друга спроба китайців. Перша була здійснена минулого року  – тоді фахівці спробували витягти ген, який відповідає за появу рідкісного захворювання крові. Команді дослідників з Університету Сунь Ятсена в Гуанчжоу вдалося замінити «дефектну» ділянку ДНК, яка і призводила до розвитку серйозного захворювання, на нормальну ділянку без дефекту. Такого роду зміни можуть з часом привести до лікування ряду генетичних захворювань, а також редагувати зовнішність майбутньої дитини і ліквідувати гени, які призводять до недоліків розумового розвитку.

На цей раз вже інша команда вчених, з Медичного університету Гуанчжоу провела схожий досвід. Тільки гени вже не вирізали, а додавали. Фахівці спробували вбудувати в ДНК мутацію, яка дозволила б людині стати стійкою до впливу ВІЛ.

У минулому досвіді з 86 зигот в процесі «обробки» вижила лише 71, і тільки у чотирьох вдалося замінити «дефект» в ДНК на нормальну ділянку. Тому китайські вчені вважали свій метод частково придатним для використання, заявивши про необхідність вдосконалення технології.

Робота велася за методикою CRISPR.dnk

Зараз результати приблизно ті ж. У клініці для хворих на безпліддя було зібрано 213 запліднених яйцеклітин у 87 пацієнтів. 26 клітин були обрані для проведення експерименту і тільки 4 вдалося успішно обробити. При цьому частина ембріонів отримала незаплановані мутації – побічний ефект технології. Після проведення експерименту всі ембріони були знищені після закінчення трьох днів.

За словами експертів, що ознайомилися з результатами досліджень, результати роботи одночасно і радують, і тривожать. Радують – тому, що технологія спрацювала схожим чином і вдруге. Турбують – оскільки при використанні цієї технології проявляються побічні ефекти, які спостерігалися і в ході першого експерименту.

Незважаючи на те, що експеримент вдався лише частково, дані, отримані в ході виконання експерименту, є дуже цінними для науки. Можливо, наступного разу китайським вченим вдасться «вилікувати» більшу кількість ембріонів.

Що ж стосується європейських країн, США – тут до сих пір обговорюють етичну сторону питання. Багато наукових видань, включаючи Nature і Science, відмовляються публікувати роботи китайських вчених з цієї тематики.

8090 Total Views 33 Views Today

Коментувати

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *