Професора Гвідо Менца з Пенсільванії зняли з рейсу за підозрою у тероризмі

self4Увечері 5 травня літак місцевих авіаліній American Airlines (рейс 3950) готувався до пересічного 40-хвилинного перельоту з Філадельфії в Сіракузі (штат Нью-Йорк). Кілька десятків пасажирів зайняли свої місця. На борту не було нічого незвичайного, поки в салон не зайшов підозрілий чоловік близько 40 років, з кучерявим волоссям, смаглявою шкірою і екзотичним іноземним акцентом. Занурений в думки, він сів, дістав блокнот і почав щось зосереджено записувати, пише The Washington Post.

Першою запідозрила недобре 30-річна білява американка, що сиділа поруч у в’єтнамках і з червоною сумкою. Вона розгледіла в блокноті дивні символи і обчислення. Жінка набралася хоробрості і спробувала завести розмову з незнайомцем, але той відповідав односкладовими фразами і явно не хотів йти на контакт. Це було вкрай підозріло.

Жінка виявила кмітливість і сміливість. Вона прикинулася, що читає книгу, а сама зуміла потайки передати стюардесі записку з попередженням для екіпажу.

Екіпаж швидко зорієнтувався в ситуації. Рейс затримали на півгодини без пояснення причин, потім літак несподівано розвернувся і попрямував назад до терміналу. Жінку зняли з рейсу і супроводили до спеціального приміщення, а по інтеркому пасажирам оголосили, що виліт затримується за деякими формальними причинами.

Потім в салоні з’явився пілот літака, він супроводив справжнього винуватця затримки – підозрілого смаглявого пасажира в інше приміщення для розмови з якимось агентом. Той ввічливо пояснив громадянину, що причиною затримки стали свідчення його сусідки по кріслу, яка повідомила про зашифровані нотатки. Тому, м’яко сказав агент, він зараз розглядається як підозрюваний в тероризмі.

Гвідо Менц – підозрюваним був саме він – засміявся і пояснив, що записи зовсім не є шифром або нотатками на арабській мові. Це просто математика, а саме – диференціальні обчислення. Сам Гвідо Менц – професор університету Пенсільванії, добре відомий своїми роботами з теорії пошуку в області мікроекономіки. У минулому році він навіть отримав престижну нагороду Carlo Alberto Medal як найперспективніший італійський економіст до 40 років.

Професор пояснив агенту, що летить в Онтаріо на наукову конференцію, де заплановано його виступ з презентацією наукової роботи за прогнозом економічного ефекту від зміни номінальних цін і розкиду цін для досягнення рівноваги з заданими параметрами. Можливо, симпатична білява сусідка не надто розбирається в математиці – і просто не зрозуміла, що професор перевіряє властивості розробленої економічної моделі. Хто знає, може вона взагалі не здатна відрізнити диференціальні рівняння від арабської мови?

Менц показав записи – і йому дозволили повернутися на своє місце.

Зрештою, літак все-таки зробив виліт через дві з гаком години від початкового графіка. Жінка більше не з’явилася на борту (вона попросила пересадити її на інший рейс).

Професор сказав в інтерв’ю The Washington Post, що з ним поводилися чемно, але все одно такий інцидент турбує його як можлива ознака охоплення суспільства параноєю і ксенофобією. Якщо зовнішність людини викликає підозри, то навіть математичні формули в його блокноті можуть стати підставою для допиту.

1119 Total Views 3 Views Today

Коментувати

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *