Прорив вчених у розкритті таємниці зародження життя

dnk ser 2Вчені-еволюціоністи зробили великий прорив у розкритті таємниці зародження життя – їм вперше вдалося зібрати молекули, що нагадують основи РНК і ДНК, з примітивних “цеглинок життя”, повідомляє РІА Новини з посиланням на Nature Communications.

“Ранню Землю можна уявити у вигляді вкрай неохайної лабораторії, де утворено багато різних молекул, необхідних для зародження життя. Частина з них вижила і почала процвітати, а інші з часом вимерли. Це стосується і тих молекул, які дали життя РНК”, – заявив Ніколас Хад (Nicholas Hud) з Технологічного інституту Джорджії (США).

Ще в 50-х роках минулого століття американські хіміки Стенлі Міллер і Гарольд Юрі повторили перші етапи біохімічної еволюції життя, створивши набір амінокислот і інших “цеглинок життя” в розчині з води і найпростіших неорганічних речовин. Це дозволило вченим всерйоз говорити про абіогенез – зародження життя в результаті процесів в неживій природі.

Ці досліди були повторені недавно, проте далі синтезу амінокислот і прототипів майбутніх жирів вчені не просувалися – виникали проблеми як з появою цукристих речовин, що входять до ДНК і РНК, так і зі складанням самих “носіїв” генетичної інформації. Тільки недавно хіміки навчилися отримувати декстрозу та інші цукри, а не дьоготь, використовуючи “марсіанські” хімічні речовини, і залишився лише останній етап – складання РНК і ДНК.dnk ser

Хад і його колеги заявляють, що їм вдалося реалізувати цей етап еволюції життя з неживої природи, експериментуючи з різними речовинами, які з’являються в пробірках в ході експериментів, які повторюють досліди Міллера-Юрі.

Використовуючи всього дві прості органічні молекули – барбітурову кислоту і ароматичний вуглеводень меламін, – автори статті змогли створити набір з азотистих основ, дуже схожих на аденін, гуанін, цитозин і урацил – “цеглинки” РНК і ДНК. Вчені назвали їх C-BMP і MMP.

За словами дослідників, ці “прото-букви” ДНК добре зв’язувалися з рибозою і іншими цукрами і навіть утворювали пари з двох протилежних один одному за значенням підстав, як це відбувається в реальних подвійних ланцюжках ДНК і РНК. Як відзначають вчені, схожість їх зі справжніми азотистими підставами в ДНК і РНК настільки велика, що в принципі вони можуть претендувати на роль їх хімічних “предків”.

“Звичайно, для того, щоб зробити таку заяву, нам потрібно знайти механізм, за допомогою якого дані нуклеотиди могли б перетворитися в класичну” четвірку “підстав в ДНК і РНК. Поки у нас немає ідей, як це могло статися, але тим не менш існують десятки шляхів для цього. Сьогодні ми поступово наближаємося до молекул, які становили основу перших живих істот “, – робить висновок Рам Крішнамурті (Ram Krishnamurty), колега Хада по інституту.

4893 Total Views 3 Views Today

Коментувати

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *