Завершено наймасштабніше дослідження впливу ГМО на здоров’я людини

images (12)Генетично модифіковані організми (ГМО) – організми, чий генотип штучно змінений за допомогою методів генної інженерії. Зміни внесені цілеспрямовано, наприклад, в разі сільськогосподарських культур – підвищення врожайності, поліпшення смаку і поживних цінностей продуктів, стійкості до шкідників і т.д.

У 2015 році генетично модифіковані культури склали 99% зібраного в США врожаю цукрових буряків, 94% соєвих бобів, 94% бавовни і 92% кормової кукурудзи.

У світі 12% всіх орних земель зайнято ГМ-культурами.

З 1970-х років учені вивчають потенційні ризики, пов’язані з використанням ГМО. Щоб прояснити це питання, Американські академії наук, техніки і медицини організували наймасштабніше на сьогоднішній день дослідження майже 900 наукових статей, опублікованих за останні 30 років, на тему впливу ГМ-культур на організм людини і навколишнє середовище. Аналіз статей тривав два роки комітетом з 50 вчених, дослідників і фахівців від сільського господарства і біотехнологій. Документ рецензували 26 незалежних експертів.

І ось нарешті робота закінчена: 17 травня 400-сторінковий звіт опублікований у відкритому доступі, а всі супровідні документи – на спеціально створеному сайті.images (10)

За підсумками дослідження в сотнях наукових робіт не знайдено ніяких ознак негативного впливу продуктів з ГМ-культур на здоров’я людини. Вживання продуктів з ГМ-культур ніяк не корелює із захворюваннями на рак, ожиріння, діабет, хвороби шлунково-кишкового тракту, захворюваннями нирок, аутизмом та алергіями. Не встановлено довготривалого підвищення захворюваності після масового поширення продуктів харчування з ГМ-культур в США і Канаді в 90-і роки.

Більш того, виявлені певні свідчення позитивного впливу ГМО на здоров’я людей через скорочення кількості інсектицидних отруєнь і підвищення рівня вітамінів у населення країн, що розвиваються.

Крім впливу на здоров’я, були ретельно проаналізовані ще два важливих аспекти застосування ГМО-культур: це вплив на навколишнє середовище і значення для фермерських господарств.

«Використання стійких до комах і гербіцидів культур не зменшує загальну різноманітність флори і фауни, а стійкі до комах культури іноді збільшують її», – такий висновок дослідження в частині впливу ГМО на навколишнє середовище.

Одне з поширених побоювань щодо ГМО, що штучні гени проникнуть в дику природу, теж виявилося безпідставним. Хоча дослідження показало, що цей процес можливий, але не вдалося виявити ніяких несприятливих наслідків від перенесення генів.

Зрештою, вивчення врожайності і прибутковості фермерських господарств теж не виявило будь-яких тривожних тенденцій. Корпорації продають фермерам ГМ-культури за підвищеною ціною і забороняють розводити їх самостійно, оскільки вони захищені патентами. Але збитки з лишком компенсуються підвищеною врожайністю та іншими перевагами, які отримують фермерські господарства.

gmoВчені ніяк не можуть знайти хоч якісь ознаки шкоди ГМО, але громадська думка все одно негативно сприймає генну інженерію. Більшість населення США, ЄС, Росії, України та інших країн побоюються, що продукти з ГМО становлять загрозу здоров’ю. Цією помилкою активно користуються виробники продуктів харчування, які просувають свої товари c позначкою «Без ГМО», в тому числі кухонну сіль та інші продукти, які не мають відношення до генетично модифікованих культур. Така позначка стала маркетинговим інструментом диференціації на ринку.

Регулятори і законодавчі органи теж змушені прислухатися до громадської думки, так що до сих пір використання ГМО в сільському господарстві досить жорстко регулюється.

1288 Total Views 3 Views Today

Коментувати

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *