До Ради внесено законопроект про підвищення соцстандартів

soc vyplatyКабінет Міністрів вніс до Верховної Ради законопроект, який передбачає підвищення соціальних стандартів.

Відповідний законопроект №4543 “Про внесення змін до закону” Про державний бюджет України на 2016 рік “(щодо соціальних стандартів і обсягу субвенції на надання пільг і житлових субсидій)” зареєстрований в парламенті 28 квітня.

Поки що текст документа відсутній на сайті Верховної Ради.

Нагадуємо, Кабмін ініціював скасування оподаткування пенсій з 1 травня 2016 року, а також підвищення соціальних стандартів з 1 грудня 2016 роки не на 6%, як це було передбачено, а на 10%.

Тож у 2016 році соціальні стандарти зростуть на 16% замість запланованих 12%. Таким чином Кабінет Міністрів пропонує збільшити зарплати і пенсії, щоб згладити ефект від підвищення тарифів на газ.  На думку експертів, це не критично для держбюджету, враховуючи перевиконання плану по доходах на початку року. Але в будь-якому випадку основним компенсатором високих тарифів залишаться субсидії, загальний обсяг яких уряду доведеться збільшити до 40,2 млрд грн. У Кабміні допускають, що в поточному році кількість одержувачів субсидій збільшиться як мінімум на 1,2 млн, досягнувши в цілому 7 млн домогосподарств.images (14)

Кабінет міністрів 27 квітня своїм рішенням встановив єдину ціну на газ для населення в розмірі 6,9 грн за куб. м. Цей тариф діятиме з 1 травня поточного року по 31 березня 2017 року. У разі істотного коректування ціни газу на світових ринках і валютних коливань Кабмін може переглянути тариф. Ціну газу для нових тарифів вираховували, виходячи з курсу 26,7 грн / $, на основі якого розраховувався і бюджет. Тоді як зараз гривня коштує близько 25,1-25,2 грн / $. При розрахунках вартості газу для населення курс свідомо взяли вище, допускаючи девальвацію гривні до кінця року.

Разом з підвищенням ціни на газ уряд скасував пільговий тариф для населення на час опалювального сезону.

Нагадаємо, з 1 жовтня по 31 березня українці могли платити за газ на 50% менше – близько 3,6 грн за кубометр при ринковій ціні 7,2 грн. Тепер, використовуючи в місяць на опалення навіть менше 200 куб. м, громадянам доведеться платити вже не 720 грн на місяць, а як мінімум 1360 грн (при тарифі 6,8 грн за куб. м). Згідно з домовленостями з МВФ, вже з 1 травня українська влада мали збільшити вартість газу для населення з 50% до 75% від ціни імпорту. Це означає, що при ринковій ціні 6,9 грн за тис. куб. м громадяни платили б близько 5,15 грн за куб. м. Тоді 200 куб. м газу обходилося б майже на 360 грн дешевше. В уряді ж вирішили зіграти на випередження перед приїздом місії МВФ до Києва, тим самим заробивши бонус напередодні нового раунду переговорів з Фондом.

images (12)Слідом за газом для населення подорожчають й інші комунальні послуги, зокрема теплопостачання та гаряча вода. Вже в травні Національна комісія, що здійснює держрегулювання в сфері енергетики і комунальних послуг, перегляне тарифи на відповідні послуги. За попередніми оцінками Міністерства економічного розвитку і торгівлі, ціни на опалення для населення після встановлення нового тарифу на газ підвищаться на 60%.

У неофіційних розмовах чиновники Кабміну запевняють, що відсоток оплати газу населенням високий – понад 95%, тому кризи неплатежів очікувати не варто. До того ж у газовиків є можливість відключати послугу неплатникам, що дисциплінує громадян платити вчасно.

Щоб пом’якшити наслідки підвищення цін, влада запланувала збільшення соціальних стандартів. Так, з грудня мінімальна зарплата зросте з 1450 грн до 1600 грн, а прожитковий мінімум – з: 1399 грн до 1544 грн. “З огляду на, що прожитковий мінімум є базовим соціальним стандартом, також буде збільшений розмір пенсій і держдопомоги”, – зазначив міністр фінансів Олександр Данилюк. У зв’язку з цим бюджет Пенсійного фонду буде збільшений на 576 млн грн, субвенції на виплату сім’ям з дітьми виростуть на 136 млн грн.

За словами Данилюка, доходи загального фонду держбюджету передбачено збільшити на 6,7 млрд грн, в тому числі за рахунок збільшення надходжень від податку на прибуток підприємств на 1,2 млрд грн, від ПДВ – на 2,1 млрд грн, а також рентної плати за користування надрами при видобутку газу – на 3,8 млрд грн.

У Мінфіні не приховують, що головним чином збільшення доходів станеться за рахунок зростання податкових надходжень від “Укргазвидобування” в зв’язку зі збільшенням закупівельної ціни природного газу. “Підвищення соціальних витрат буде збалансовано збільшенням податкових надходжень неемісійного характеру і не призведе до збільшення дефіциту державного бюджету, запланованого на рівні 3,1% ВВП”, – говорять в Мінфіні.

Експерти вважають, що навряд чи підвищення мінімальних зарплати, пенсій та інших виплат здатне компенсувати практично двократне зростання ціни на газ. Реальну компенсацію зростання цін на газ українцям забезпечать лише субсидії. На засіданні в середу Кабмін погодив законопроект, яким, зокрема, запропонував збільшити видатки держбюджету на субсидії на 5,2 млрд грн. В результаті загальні витрати на ці цілі в 2016 році складуть понад 40,2 млрд грн. У 2015 році витратили близько 18 млрд грн.images (13)

За попередніми оцінками Кабміну, після підвищення вартості газу кількість субсідіантов виросте як мінімум на 1,2 млн грн, досягнувши в цілому майже 7 млн грн. Чиновники Кабміну запевняють: якщо парламент прийме запропонований Мінфіном законопроект про збільшення витрат, грошей для виплат вистачить.

Як зазначив віце-прем’єр – міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко, субсидії не стимулюють громадян економити енергоресурси, проводячи енергомодернізації житла і встановлюючи лічильники на газ і опалення. Тому, за словами міністра, уряд розглядає можливість переходу до монетизації субсидій, коли громадяни будуть отримувати на руки реальні гроші для оплати послуг. При цьому частина коштів можна буде направити на заходи з енергоефективності. Інше питання, як скоро вдасться подібний проект реалізувати, переконавши українців відмовитися від споживацького підходу і почати економити.

1807 Total Views 3 Views Today

Коментувати

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *