Винахідник банкомату заробив на своїй ідеї $ 15 за 50 років

BANKOMAT Патентна система дозволяє винахідникам багатьох популярних нині речей заробляти мільйони доларів США. Джеймс Гудфеллоу (James Goodfellow), що запатентував пристрій для автоматичної видачі паперових грошей клієнтам банку, практично нічого не заробив. Він отримав $ 15, і це все. Але ж банкоматами користуються мільярди людей, самих пристроїв – мільйони.

Днями видання The Guardian опублікувало інтерв’ю з Гудфеллоу, в якому винахідник поділився історією створення банкомату. Вірніше, його прототипу, є все ж деякі відмінності між початковим винаходом і сучасними АТМ. Винахідник стверджує, що сама концепція машини з видачі грошей прийшла в голову не тільки йому, але ідея, яка привела до створення АТМ – саме його. Тут він згадує братів Райт, які не створювали саму концепцію польоту, разом з ними (і до них) цим займалося безліч людей. Але вони створили робочий прототип літака, який зміг полетіти, тому їх і вважають творцям літака.

Гудфеллоу каже, що мало хто знає про його патенти, та й сам він нічого нікому не говорив до 2005 року, коли нагороду за винахід банкомату отримала зовсім інша людина, Джон Шеперд-Баррон (John Shepherd-Barron). Нагорода – орден Британської імперії. Цікаво, що Гудфеллоу отримав аналогічний орден, але не за винахід банкомату, а за ідею введення пін-кодів для цих пристроїв. У Шеперд-Баррона, до речі, немає патенту на пристрій видачі готівки клієнтам банків, хоча він і створив аналогічний пристрій приблизно в той же час, що і Гудфеллоу.

Система видачі готівки клієнтам банків в будь-який час була створена Гудфеллоу в середині 60-х років. Тоді він працював у великій компанії Kelvin Hughes. Завдання розробити систему видачі грошей після завершення робочого дня було отримано від начальства. В результаті винахідник придумав систему, яка могла видавати кошти клієнту банку після його, клієнта, ідентифікації. Процес ідентифікації був двухфакторним – клієнт повинен був вставити в слот спеціальну пластикову карту з перфорованими отворами (їх розміщення було унікальним для кожного клієнта), плюс ввести свій пін-код (10-значний).

Система видачі грошей була створена, і перший такий автомат встановили в 1967 році в одному з відділень Westminster Bank.

Схожа система авторства іншого винахідника, Шеперд-Берроу, була встановлена теж в 1967 році, причому на місяць раніше, ніж система Гудфеллоу. Проте, патент на винахід належить саме герою цієї публікації. Патентні заявки він подав в бюро 15 країн. Аналог теж видавав гроші після ідентифікації клієнта, але тут використовувалась не пластикова карта а чек з ізотопом вуглецю, вуглецем-14.

Авторство Гудфеллоу визнали нарешті і в уряді. А в книзі Life in the United Kingdom  Гудфеллоу вже вказаний як творець банкомату.

За його словами, винахід не змінив його життя. Але Гудфеллоу всім задоволений. «Мені дуже подобалося виконувати свою роботу», – каже винахідник банкомату.

3676 Total Views 6 Views Today

Коментувати

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *